01 02 03 Špinavá kuchyňa je šťastná kuchyňa: Pórová polievka so strateným vajcom 04 05 15 16 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 31 32 33

Pórová polievka so strateným vajcom

34
Táto polievka je o spojení jednoduchosti a náročnosti. Uvariť pórovú polievku vám zaberie pár minút, no pripraviť správne stratené vajce je už zložitá záležitosť, pretože po rozkrojení strateného vajíčka sa musí žĺtko pekne roztekať. Tak poďme na to! :)


Na pórovú polievku potrebujeme:

1 veľký pór
4 zemiaky
4 - 5 l zeleninového vývaru
3 lyžice slnečnicového oleja
bylinková soľ
soľ
mletý čierny peper

Postup:

Pór si očistíme, umyjeme a nakrájame na kolieska. V hrnci si rozpálime olej a krátko na ňom osmahneme prirpavený pór. Pridáme bylinkovú soľ, premiešame, necháme ešte chvíľu smažiť, následne zalejeme zeleninovým vývarom a pridáme na kocky nakrájané zemiaky. Privedieme k varu, osolíme a opepríme. Varíme kým zemiaky nie sú mäkké. Odstavíme.

Keď máme polievku hotovú, urobíme si stratené vajce. Priznám sa, robila som ho prvýkrát. Mala som malú dušičku, ale podarilo sa! A to vďaka video návodu, ktorý som našla na internete. Takže ak budete postupovať podľa tohto návodu určite sa vám podarí.

Príprava strateného vajíčka:

Do menšieho hrnca si dáme variť vodu. Do malej misky si nalejeme ocot a rozklepneme doňho vajce. Ocot vlastne vajíčko obalí a tak si zachová tvar. Keď nám voda začne vrieť tak ju premiešame lyžicou aby sa nám urobil vír. Do točiacej vody vylejeme vajce (aj s octom) a okolo neho urobíme lyžicou ešte zopár krúživých pohybov aby sa pekne obalilo. V tom momente ako ho vlejeme tak voda prestane vrieť, ale hneď ako začne ju vypneme a vajce necháme asi 2 minúty v tejto vode. Priebežne kontrolujeme či je bielok už tuhý. Potom vajíčko vyberieme na papierovú utierku a osušíme.
Stratené vajíčko môžte podávať k rôznym prívarkom, polievkam či ako klasické vajcia benedikt.

Prikladám webový odkaz na video návod : http://www.akosatorobi.sk/video/2894/stratene-vajce-recept-ako-uvarit-stratene-vajicko

Menovky: , , ,

35 36 37 38