01 02 03 Špinavá kuchyňa je šťastná kuchyňa: Jednodňová detoxikačná kúra (na vlastnej koži) 04 05 15 16 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 31 32 33

Jednodňová detoxikačná kúra (na vlastnej koži)

34
Už viackrát mi hlavou preletel nápad, že sa dám na detox. Nikdy som sa však k tomu neodhodlala, pretože mám skutočne problém s tým keď som hladná. Som nervózna a trasú sa mi ruky. Nakoniec som sa na to dala. Neľutujem to, ale neviem či sa na to ešte niekedy dám. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa.


Detox je najvhodnejšie robiť na jar, ale v podstate sa môžte detoxikovať kedykoľvek v roku. Niekde sa hovorí o detoxikácii každý mesiac, niekde, že to stačí dvakrát do roka a inde zas, že stačí raz (najlepšie na jar).
Detoxikácia nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, ak máte nízky krvný tlak, ak sa zotavujete po infekčnom ochorení alebo ste v rekonvalescencii po onkologickom ochorení. O vhodnosti detoxikačnej kúry sa poraďte s lekárom najmä ak trpíte cukrovkou alebo trpíte ochorením obličiek.

Ja som sa pre (jednodňový) detox rozhodla pretože som mala pocit, že moje telo to potrebuje. Hoci nejem veľa mäsa a ani priemyselne spracované potraviny, poslednú dobu som si všimla vyšší výskyt akné, ťažšie sa mi stávalo z postele, jednoducho som mala pocit, že môj organizmus je preťažený. A tak som si na to vyhradila sobotu, no detox ma prenasleduje ešte aj dnes, v nedeľu.

Ráno som vstala o 9:15 (bol voľný deň takže som si pospala). Postavila som vodu na čaj a šla som do kúpeľne. Najprv som si vyčistila jazyk (toto robím aj v bežný deň) a do úst som si dala lyžicu olivového oleja (môžete použiť aj sezamový) a prevaľovala som ho v ústach 10 minút. Olivový olej vytiahne všetky toxické látky z vašej sliznice. Po 10 minútach (kto má pevnú vôľu môže to robiť až 20 minút) som olej vypľula a videla som, že má inakšiu farbu, je kalný, teda pravdepodobne vytiahol všetko zlé. Následne som si umyla zuby.
Keď voda zovrela zaliala som si čaj z paliny pravej. Teda musí vám povedať, že horši čaj som v živote nepila. Nechala som ho lúhovať iba tri minúty, ale aj tak bol horký a proste bleee. Palinu som si zvolila preto, pretože má dezinfekčné a antiparazitárne účinky, ak však nenájdete odvahu, kľudne si urobte oveľa príjemnejší žihľavový alebo prasličkový čaj, ktorý vám prečistí krv. Ešte pred tým ako som vypila tento odporný čaj, som si do pohára dala pár kvapiek citrónovej šťavy, zaliala prevarenou vodou a vypila.
Počas detoxu je dôležitý najmä pitný režim, tým nemyslím pitie sladených čajov alebo vôd či minerálok, ale prevarenej vody s citrónovou šťavou, ktorá vám prečistí pečeň. Odporúčam vám prevariť vodu (2 litre), dať do misky alebo hrnca a nechať vychladnúť. Následne pridať šťavu z polky citróna a toto popíjať po celý deň (minimálne polovicu vypite doobeda, pretože vtedy sú obličky najaktívnejšie). Budete behať na WC (malú potrebu) každú chvíľu.
Na raňajky som mala dve lyžice otrúb zaliate pohárom vriacej vody (nechajte odstáť 30 minút). Chutí to ako piliny. Otruby sú však skvelým čističom čriev, nafúknu sa a z tráviaceho traktu odvádzajú toxické látky. Myslela som, že bez skutočných raňajok nevydržím pretože som na raňajkách závislá, ale moje telo sa s tým akosi zmierilo a voda mi nahrádzala stravu. A keďže moja myseľ bola viac zamestnaná učením ako myslením na jedlo, dalo sa to zniesť.
Prišiel čas obeda a ja som vypila pohár zeleného jačmeňa. Musím vám povedať, že počas pôstu beží čas nesmierne pomaly a máte pocit, že to nikdy neskončí.
Zvyšok poobedia som stále trávila učením, avšak priateľovi som šla piecť žemličky. To bol horor. Keď začali rozvoniavať, môj úbohý žalúdok kričal o pomoc, ale prekonala som to.
V podvečer okolo 17:30 som si šla riadne zacvičiť, vypotila som zo seba všetko zlé. Najlepšie však ako môžete zavŕšiť detox je sauna (keďže ju nemám rada, zvolila som si náročné cvičenie). Ak sa však na to necítite, ste malátny alebo oslabený radšej iba oddychujte.
Večer po sprche som sa vyvalila na gauč, pila som odporný palinový čaj a sledovala telku a pomaly som sa pripravovala na spánok, Jednu chybu som urobila, pozerala som na TV Paprika program s názvom Veľký chlebový experiment a to mi bolo osudným. Keď som si ľahla do postele o 22 hodine, necítila som veľkú únavu a môj mozog neskutočne pracoval, Prehadzovala som sa zo strany na stranu a v hlave mi behali chleby. Jednoducho som sa nevyspala.
Ráno som vstala taká roztrasená a doslova som sa cítila ako vypľutá, že som mala obavy aby som neskolabovala. Na raňajky som si dala konopné mlieko rozmixované s jabĺčkom.

Konopné mlieko s jablkom
1 polievkovú lyžicu nelúpaných konopných semienok namočíme aspoň na 8 hodín. Vodu zlejeme a pridáme pohár prevarenej, ale vychladnutej vody. Ponorným mixérom rozmixujeme, až kým nám nevznikne biela tekutina. precedíme cez jemné plátno a sitko. Pridáme na kocky nakrájané jablko (aj so šupkou), štipku škorice a zázvoru, 1 čajovú lyžičku javorového sirupu a dobre rozmixujeme. Môžeme podávať :)

Doobedu som si dala trochu burizonov a na obed som si urobila paradajkovú polievku a diétnu ryžu s tofu, na večeru ma čaká brokolicová polievka (bez smotany) a opäť ryža.

Dojmy z detoxu sú zmiešané. Na jednu stranu je to skvelá skúsenosť, ktorá ukáže človeku, akou ohromnou energiou je pre nás jedlo, človek si zároveň uvedomí, že niekedy zbytočne ním plytváme a mali by sme si skutočne vyberať len tie najkvalitnejšie suroviny. Na druhú stranu pre mnohých to môže byť neskutočné trápenie (ja som to vcelku ustála). Ťažko povedať či to za to "trápenie" stálo, ale myslím, že telo si to zapamätalo a raz mi to oplatí :). Čo je zaujímavé, nepociťovala som skoro žiaden hlad a mala som dostatok energie, nebola som ospalá ani malátna, iba ku večeru trošku.
Takže ak sa rozhodnete pre detox ,tak skutočne len ak ste odhodlaný pre seba niečo, hoci nepríjemné, urobiť. Musíte myslieť pozitívne, zamestnajte si myseľ, nevykonávajte veľkú fyzickú námahu, oddychujte a hlavne si na to zvoľte voľný deň. Myslite však na to, že na druhý deň ešte stále nebudete vo svojej koži a že s jedlom musíte začať postupne, teda na raňajky nejaký smoothie alebo ovocnú šťavu, na obed ľahkú polievku a ryžu a večeru si dajte takisto odľahčenú.

Tak čo dáte sa na jednodňový detox?

Menovky: , , ,

35 36 37 38