01 02 03 Špinavá kuchyňa je šťastná kuchyňa: Prečo (ne)podporovať BIO, EKO a FAIR TRADE produkciu? 04 05 15 16 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 31 32 33

Prečo (ne)podporovať BIO, EKO a FAIR TRADE produkciu?

34
Tak toto je ťažká téma, naozaj náročná, ale predsa som sa rozhodla priniesť môj pohľad na celú problematiku (ak sa to tak dá nazvať) s BIO a EKO výrobkami.
Vopred chcem upozorniť, že cieľom tohto článku nie je nikoho presviedčať, je to len informačný článok, ktorý, verím, že bude prínosom a možno trochu zmení pohľad niektorých ľudí na výrobky BIO a EKO. V tomto článku nebudem zohľadňovať vplyv BIO výrobkov na naše zdravie, ale vplyv produkcie takýchto výrobkov na životné prostredie a rôzne iné faktory.

Krásny pohľad čo? Takýto pohľad na voľne sa pasúce zvieratá sa nám dnes naskytne už málokde a málokedy.

Bohužiaľ sa postupne stáva pravidlom, že kvantita je prednejšia ako kvalita. Ako sa to vlastne mohlo stať? No jednoducho nároky ľudí rastú, trendom sú preplnené nákupné košíky v hyper či supermarketoch, chladničky plné jedla, ktoré aj tak nakoniec skončí v koši. Ľudia pobehujú po obchode, pretože zas sú tie akcie a kuracie prsia v takýto akciový deň kúpite aj za polovičnú cenu! A dokonca aj vajcia majú v akcii a práve teraz, keď ide obdobie sviatkov a nám treba toľko piecť. No a keď sme pri tom pečení nesmieme zabudnúť na stužený pokrmový tuk, veď to k tomu patrí! No a patrilo by sa niečo na ten koláč dať. Aha! Banány v akcii. Hmmm, čo k ním? Čokoládu! To je nerozlučná dvojica a aj chutná kominácia. No a keď už tá návšteva príde nech má čím spláchnuť koláč, tak kúpim nejakú instantnú kávu.
Môžem (bez hanby prehlásiť), že som bola odporkyňou BIO výrobkov, pretože som to považovala iba za marketingový ťah. Pýtate sa čo zmenilo môj názor? Dostala som sa do kontaktu s ľuďmi, ktorý tejto ideológii veria, videla som zopár dokumentov, prečítala zopár kníh a začala som sa skutočne zamýšľať nad tým, koľko môžem spraviť preto, aby svet bol lepším, aby nevinné tvory netrpeli iba preto, že ľudia sú nenásytní, aby sa moje (zatiaľ nenarodené) deti mohli ísť poprechádzať do prírody bez toho aby som sa o ne bála, že sa zadusia toxickými plynmi a aby ľudia, ktorý nám každý deň zabezpečujú obživu, mohli mať šancu na lepší život.

Viem, že v súčasnosti je na Slovensku problém s prácou a že každý obráti jeden cent (áno cent, lebo niekto ani len to euro nemá) aj trikrát, práve preto sa o tejto téme ťažko píše, pretože ak niekomu spomeniete BIO výrobky, tak vás ihneď zavalí otázkami typu "kde na to mám vziať peniaze". My osobne nekupujeme veľa biovýrobkov, pretože je tu opäť tá otázka peňazí, ale niektoré veci rada podporím. A nie len BIO, ale aj FAIRTRADE.

NIE JE BIO AKO BIO
Pri kúpe biovýrobkov je potrebné uvedomiť si, že nie vždy ide o zdravšiu variantu vašej obľubenej potraviny, často ide o marketingový ťah a práve preto je dôležité sledovať certifikáty, ktoré zaručujú, že výrobok naozaj pochádza z bioprodukcie.

Logá, s ktorými sa najčastejšie môžete stretnúť a ktoré potvrdzujú BIO kvalitu
RASTLINNÁ VÝROBA
Ďalšia otázka je, koľko z biovýrobkov alebo produktov, ktoré bežne kúpite v bioobchode prihliada na životné prostredie. Áno, je pravda, že u biovýrobkov je obmedzený počet použitia pesticídov, konzervantov, tzv. éčiek a umelých fabív či aróm, ale môžeme nájsť aj také, ktoré si myslím, že nech sú už v akejkoľvek biokvalite, by sme nemali kupovať.
Vezmime si taký palmový olej (tuk) či cukor. Vedeli ste, že kvôli získaniu tohto "zdravého" tuku či cukru (množstvo expertov na zdravú výživu ho vrelo doporučuje, iný ho zas zatracujú) sa vyrubujú pralesy (najmä v Indonézii - až 90% produkcie pochádza práve odtiaľ) a práve kvôli ničeniu týchto pralesov hynie ročne množstvo orangutanov ? Práve tento palmový tuk sa nachádza napríklad v biomargarínoch (nachádza sa aj v bežne dostupných stužených pokrmových tukoch).


Ďalšia pre mňa nepochopiteľná vec je napríklad BIO banán. Áno, určite je BIO banán dobrou voľbou v krajinách kde sa pestuje, ale nevidím zmysel BIO banánu u nás na Slovensku. Dováža sa k nám z ďalekých tropických krajín, takže pri jeho preprave vznikne množstvo skleníkových plynov, ktoré v nemalej miere ovplyvňujú naše životné prostredie. Len pre takú zaujímavosť, viete, že pestovatelia banánov (myslím robotníkov, ktorí drú na plantážach) si v skutočnosti nemôžu dovoliť kúpiť banán?
Áno viem, že by sa takto dalo rozmýšľat aj o čokoláde (kakau), orechoch atď. Preto ak chcete podporovať BIO produkciu, tak kupujte lokálne potraviny. Ak práve nemáte peniaze na podporu BIO zeleniny a ovocia, stačí zájsť na trh kde množstvo ľudí predáva to, čo sa im urodilo na záhradke, prípadne si prezrite stránku farmicka.sk Môžem vám zaručiť, že je to určite zdravšie, chutnejšie a aj lacnejšie ako bežne dostupná zelenina.


ŽIVOČÍŠNA VÝROBA
Toto je téma, ktorá by si možno zaslúžila vlastný článok. Myslím si, že tí, ktorí sú rozhodnutí jesť mäso a živočíšne produkty, by sa mali oveľa viac zamýšľať odkiaľ ich "hotový" produkt pochádza, že každé zviera má právo na bezbolestný život a že každý jeden z nás mäsožravcov je zodpovedný za to, ako sa s týmito poľnohospodárskymi zvieratami zaobchádza.
Čím začať? Skúsim vám povedať niečo o veľkochove sliepok na mäso a vajcia. Možno to s vami pohne, možno sa vám budú tlačiť slzy do očí a možno tento odstavec prečítate s kamennou tvárou, no verím, že to vo vás niečo zanechá a nakoniec sa rozhodnete správne.
Ak by som bola veganka (čo nie som) určite by som začala tým, ako sa nezmyselne (ale pre biznis to zmysel má) triedia malé kuriatka a malé kohútiky idú zaživa do šrotovačky. Ale keďže aj ja jem občas mäso, tak budem hovoriť radšej o chove a nie o poprave kuriat. Najprv začnem tým najhorším a zakončím to najlepším chovom sliepok na vajcia, pretože verím, že svitá na lepšie časy ;).
Klietkový chov je chov sliepok v kovových klietkach, kde má každá sliepka životný priestor menší ako hárok papiera A4. V takejto klietke je natlačených niekoľko sliepok a ich primárnou úlohou je zniesť čo najviac vajec. Ako sa to dá docieliť? Jednoducho. Sliepkam svieti celý deň svetlo (umelé! žiadne slnko tieto sliepky v živote nevideli), ktoré má brániť spánku sliepkam. Takže ak nechcete podporovať túto neľudskosť prestaňte kupovať vajcia s označením 3.


Podstielkový chov je chov sliepok v halách, kde našťastie žiadne klietky nie sú, sliepky majú viac životného priestoru a aj hniezda, no opäť je tu problém, že takéto sliepky sa v živote neprešli po čerstvej jarnej tráve. Je na vás či vajcia s označením 2 budete kupovať.
Voľný chov alebo chov sliepok vo voľnom výbehu je chov, ktorý aj my doma podporujeme. Kupujeme vajcia z takéhoto chovu od slovenského výrobcu, kde majú sliepky prístup k čerstvej tráve a dostatok životného priestoru. Tento chov mi je najbližší aj preto, že doma u rodičov chováme sliepočky a sama vidím, že je to pre nich najlepšia voľba. Vajcia z takéhoto chovu sú označené číslom 1.
BIO vajcia sú vajcia z biologického chovu sliepok. Sú dané určité normy, ktoré musí chovateľ dodržiavať aby mohli niesť označenie BIO, ako napríklad kŕmenie BIO krmivom. Takéto vajcia majú označenie 0.

BIO mäso resp. mäso z voľných chovov je pre mňa voľbou číslo 1. Pravdu povediac certifikované BIO mäso som ešte nekupovala a ani nejedla, ale ak kupujeme mäso, tak od známych, ktorý chovajú sliepky doma. BIO mäso alebo mäso z voľného chovu je dosť drahé, no radšej si ho doprajem menej a nie tak často akoby som mala kúpiť kuracie prsia v akcii. Myslím, že takto sa človek naučí v kuchyni aj experimentovať a postupom času príde na to, že mať mäso každý deň je prežitok.
 A prečo vlastne podporujem takýto spôsob chovu zvierat na mäso? Pretože som videla ako sa v skutočnosti kuratá na mäso chovajú (našťastie iba v dokumente, pretože asi by som to naživo psychicky nezvládla). Kuratá sú natlačené v halách bez prístupu denného svetla, sú vykrmované rôznymi zmeskami aby čo najskôr nabrali požadovanú hmotnosť a to až tak rapídne, že často to ich nohy nezvládnu a jednoducho sa im podlomia, zvieratá sú často agresívne a útočia na seba čo vedie k obrusovaniu ich zobákov.


Podobne to platí aj u hovädzieho dobytka či chove prasiat. Tak ak si tiež myslíte, že to nie je v poriadku podporte voľné chovy prípadne suseda, ktorý chová sliepky iba pre vlastnú spotrebu a nejde mu o zisk.

To čo platí u vajec a mäsa platí aj u mlieka a mliečnych výrobkov, takže čítajte etikety a pri kúpe živočíšnych produktov sa zamyslite, či vám tá akcia stojí za to, aby ste sa podieľali na takomto neľudskom zaobchádzaní.

AKO JE TO S FAIR TRADE?
Spravodlivý obchod alebo férový obchod, je označenie pre alternatívu k voľnému trhu, ktorá vznikla ako odozva na zlé podmienky, v ktorých sú pestovatelia a výrobcovia tretieho sveta nútení pracovať a predávať suroviny či iný tovar. Bohužiaľ civilizovaný, priemyselne, technologický svet sa priživuje na ľuďoch krajín tretieho sveta. Málokto vie aký príbeh sa skrýva za jeho rannou šálkou kávy či čajom o piatej. A možno to aj vieme, ale ako máme vo zvyku, zatvárame pred tým oči a vravíme si, že nás sa to netýka. Ale opak je pravdou. Týka sa nás. Práve my, spotrebitelia, máme priamy vplyv na to, koľko nejaký černoch, ktorý pracuje na kávovníkovej plantáži od rána do večera aby uživil svoju viacpočetnú rodinu, dostane za svoju tvrdú právu. Nanešťastie to dnes tak chodí, že trh s kávou a inými komoditami ovládajú nadnárodné korporácie, ktoré využívajú to, že v týchto oblastiach je nedostatok práce a ľudia sú vďační aj za to málo, čo za svoj výkon dostanú. A práve preto, sme sa s priateľom rozhodli, že niektoré veci budeme kupovať FAIR TRADE ako napríklad kávu či kakao. Ak aj vy máte záujem a snahu zmeniť niekomu život a chcete aby bol za svoju prácu patrične odmenený a aby nedostával iba omrvinky, tak hľadajte výrobky s logom FAIR TRADE.

MIMO POTRAVINOVÉHO PRIEMYSLU
Viem, že toto je foodblog a články by mali byť hlavne o jedle, ale nedá mi to nespomenúť. BIO a EKO životného štýlu sa týka aj kozmetika a čistiace prostriedky. My doma preferujeme prírodnú kozmetiku, bežné čistiace prostriedky nepoužívame, dokonca nepoužívame ani tie EKO (iba čistiaci prostriedok na riad), ale využívame staré triky našich prastarých mám a čistíme octom či sódou bikarbónou a perieme tradičným jadrovým mydlom. Nielenže šetríme životné prostredie, ale aj financie. Ak máte bližší záujem alebo potrebujete radu ohľadom prírodnej domácnosti kľudne mi zanechajte komentár a ja vám rada zodpoviem :).

Verím, že tento článok vám niektoré veci objasnil a ak ste náhodou všetko čo ste tu čítali už vedeli, tak vám môžem len zablahoželať a poďakovať, že sa o takéto veci zaujímate. Nezabudnite, že zmeny začínajú od jednotlivca a aj keď si myslíte, že to nič nezmení, verte mi, že sila a vplyv jednotlivca je ohromný.
35 36 37 38