01 02 03 Špinavá kuchyňa je šťastná kuchyňa: Taliansky pórový koláč 04 05 15 16 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 31 32 33

Taliansky pórový koláč

34
Recept je z knihy The Italian Cookery Course. Pre tento slaný koláč je špecifické chrumkavé cesto, do ktorého ide biele víno. V pôvodnom recepte je náplň zložená z čiernych olív, hrozienok, póru a jarnej cibuľky. Keďže som bohužiaľ nekúpila jarnú cibuľku a sušené hrozienka nemám rada, tak som si náplň trošku upravila (možno vylepšila :)).


Na cesto frolla rustica potrebujeme:

250 g hladkej pšeničnej múky
3 PL olivového oleja
100 ml bieleho vína
1/2 ČL soli

Na náplň potrebujeme:

1 veľký pór (cca 400 g)
60 g čiernych olív bez kôstky
hrsť nasekaných vlašských orechov
2 PL strúhaného parmezánu
olivový olej
soľ
mleté čierne korenie
50 ml vody

Postup:

Najprv si pripravíme cesto, ktoré musí v chladničke odpočívať aspoň 20 minút. Zmiešame všetky potrebné ingrediencie a vypracujeme hladké cesto (ak je potrebné pridáme víno). Odložíme do chladu.
Kým nám cesto odpočíva pripravíme si náplň. Na panvicu si dáme olivový olej, pridáme na kolieska nakrájaný pór, osolíme a opepríme ho a restujeme asi 10 minút. Pridáme vodu a varíme na miernom plameni kým sa všetka voda nevyparí. Následne pridáme nakrájané olivy a orechy, dobre premiešame a odstavíme. Do zmesi primiešame parmezán. Ochutnáme a ak je potrebné dosolíme či okoreníme. Necháme úplne vychladnúť.

1/3 cesta vyvaľkáme na tenký plát, položíme naň formu hore dnom a orežeme (toto cesto bude slúžiť na zakrytie). Odložíme nabok.
Zvyšok cesta vyvaľkáme tak, aby okraje prečnievali cez formu asi 1 cm. Formu vymažeme olivovým olejom, vystelieme cestom a dno poprepichujeme vidličkou. Naplníme vychladnutou zmesou a tú prikryjeme cestom, ktoré sme si vyvaľkali na začiatku.


Prečnievajúce okraje cesta ohneme smerom dovnútra a koláč dobre utesníme. Na vrchu spravíme tri zárezy pre unikajúcu paru.
Pečieme pri 180°C cca 30 - 40 minút kým povrch nezozlatne.


Podávame s dubovým šalátom a bielou reďkovkou pokvapkané olivovým olejom.

Menovky: , , , ,

35 36 37 38