01 02 03 Špinavá kuchyňa je šťastná kuchyňa: Pizza 04 05 15 16 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 31 32 33

Pizza

34
Dostali ste chuť na pizzu? Skôr ako dvihnete telefón, aby ste si ju objednali, zamyslite sa či tá domáca nie je lepšia. Že vraj nemáte čas? Presvedčím vás, že vám na jej prípravu stačí pár minút.


Aké sú výhody prípravy vlastnej pizze?
Jediným časovým problémom pri príprave pizze je cesto. Preto ak viete, že na ďalší deň budete robiť pizzu pripravte si cesto vopred a dajte ho kysnúť cez noc do chladničky. Na ďalší deň len prídete, vytiahnete ho z chladničky, bude pekne nakysnuté a môžte sa pizzovať :)
Kysnutie v chladničke nie je podmienkou, ale takéto kysnutie je lepšie z hľadiska spomalenej fermentácie cesta, ktorá zaručí lepšiu chuť cesta.

Výhodou pizzového cesta je, že si ho môžete dať zamraziť a kedykoľvek vytiahnuť asi 1 hodinu vopred alebo si pripravte obložené pizze a dajte ich do mrazničky a takto zmrazené ich šupnite do vyhriatej rúry a večeru máte raz-dva hotovú.

Takže na cesto potrebujeme (4 menšie pizze):

250 g hladkej múky
250 g semolínovej múky (tá zaručí, že pizza bude pekne chrumkavá)
3/4 sáčku sušeného droždia alebo 10 g čerstvého
2 ČL soli
2 PL oleja
300 ml vlažnej vody

Vo vode si rozmiešame droždie a necháme vzísť kvások. Pridáme zvyšné ingrediencie a vypracujeme hladké elastické cesto. Prikryjeme a necháme kysnúť 1 hodinu (alebo myslite dopredu a cez noc ho uložte do chladničky).
Po vykysnutí cesto rozdeľte na 4 rovnaké časti, z každej vytvarujte bochník a vyvaľkajte kruh o priemere cca 25 - 30 cm. Cesto poprepichujte vidličkou a okraje potrite olivovým olejom.

Podľa mňa je paradajkový základ najdôležitejší, od ktorého sa chuť pizze odvíja.

Takže na paradajkový základ potrebujeme (na 4 menšie pizze):

1 konzervu krájaných paradajok (400 g)
2 strúčiky cesnaku
1 PL olivového oleja
soľ
mleté čierne korenie
1/2 ČL sušenej bazalky
1/2 ČL sušeného oregana

Do misky si dáme paradajky, pridáme pretlačený cesnak, olivový olej a dochutíme soľou, korením a bylinkami.

Paradajkový základ dáme na cesto a na pizzu si poukladáme to čo máme radi. Napríklad šunku v kombinácii s mozzarelou alebo šunku so šampiňónmi, kukuricou a nivou.Rúru vyhrejeme na maximum a pizzu pečieme na najspodnejšej mriežke cca 8 - 10 minút.
Po vytiahnutí ju nechajte trochu vychladnúť, nakrájajte na trojuholníky a môžte si vychutnávať šťavnatú pizzu s extra chrumkavým cestom.


Menovky: , , , ,

35 36 37 38